Nesnesitelná tíže svobody

úterý 10. leden 2012 08:00

Ve zprávách lze občas najít zajímavé případy. Ukazují dle mého soudu na bezradnost lidí a neschopnost respektovat realitu.

Relativně před nedávnem se objevila zpráva tohoto znění:

Australský nejvyšší soud konstatoval, že pro určení, zda je někdo muž nebo žena, nejsou důležité pohlavní orgány, které jedinec má. Rozhodl tak na základě stížnosti dvou transsexuálů.

Přiznám se, že mi nad tím zůstal rozum stát. Nejprve jsem nechápal, proč takové rozhodnutí, když transsexuálům jde přece o to, aby byli druhým pohlavím, tj. mají pak (byť ne zcela funkční) pohlavní orgány. Nicméně pak jsem pochopil. Změna pohlaví proběhla jen napůl:

Nejmenovaná dvojice transsexuálů si podle listu Daily Telegraph stěžovala, že je úřady berou stále jako ženy, ačkoliv podstoupili přeměnu na muže - nechali si odoperovat prsa a podstoupili hormonální léčbu - s výjimkou operace pohlaví. Úřady v Západní Austrálii je odmítly zapsat jako muže právě s argumentem, že neprodělali operaci pohlaví.

Soud proto konstatoval, že:

"Charakteristiky, které určují, zda jde o muže či ženu, závisí na fyzických znacích, které může rozeznat společnost," uvedl soud ve verdiktu. "Mezi to rozhodně nepatří znalost toho, jaké má kdo pohlavní orgány," doplnil soud. Rozhodnutí je v souladu s názorem australské komise pro lidská práva.

Nechci teď nijak kritizovat transsexuály obecně. Jejich úděl jim vůbec nezávidím a netroufám si odhadovat, co bych na jejich místě dělal já. Být tělem muž a myslí žena či naopak musí být naprosto šílená situace a nedivím se, že ji lidé chtějí řešit. Na této zprávě mě zaráží spíš jiná věc. Jaké jsou tedy charakteristiky určující muže a ženu, které uznává společnost? To asi soud neřekl, řekl jen to, že to nejsou pohlavní orgány. Ale co to je? Prsa? To by asi lecjaká přírodou neobdařená děva mohla dostat těžký mindrák. Dlouhé vlasy? To by byla holka každá "mánička", co chodí na bigbít. Náušnice? Škoda slov, to by byl stejný problém, jako ty vlasy. Tak co? Jaké fyzické znaky to jsou?

Připadá mi, že už dnes máme tolik svobody, že si s ní nevíme rady. A protože svoboda ve smyslu bezbřehá cochcárna (tj. dělání si CO CHCEME) naprosto převládla v našem jednání, chceme jít ještě dál a shodit jařmo biologické nutnosti. A dovádíme to až ad absurdum. Rozumím tomu, že někdo chce změnit pohlaví, protože jeho biologické pohlaví neodpovídá psychickému. Ale když změna pohlaví, tak změna pohlaví a ne jakési fyzické znaky rozeznatelné společností. Bože můj, chtělo by se povzdechnout. Dnes už vám ani pinďour nedá jistotu. Freud by asi zajásal.

 

Tomáš Machula

Tomáš Machula

Tomáš Machula

Komentáře o společnosti a náboženství (ale nejen o tom).

Filosofický druh: Živočich rozumový Biologický druh: Homo sapiens sapiens

REPUTACE AUTORA:
0,00