Nečas brání důchodce aneb Za vším hledej Kalouska

středa 24. srpen 2011 12:40

Včera premiér Nečas udělal zásadní prohlášení. Prý nepřipustí, aby důchodci dostávali peníze elektronicky. No, nabízí se zde hodně látky k přemýšlení, tak se pokouším o malou a silně amatérskou analýzu, co ta situace znamená ve skutečnosti.

Postava 1.: Ministr Drábek

Ve snaze ušetřit peníze, které cpe stát molochovi jménem Pošta za odesílání peněz na důchod, přišel s nápadem výběru na speciální kartu. Ten nápad s přechodem od složenek ke kartám nemusí být až tak hloupý. Dnes má stejně čím dál tím víc důchodců normální účet, ze kterého platí bydlení apod. Pokud by se rozumně zařídilo nějaké přechodné období, a bral se ohled na některé specifické případy, pak by to nemuselo být od věci. Je to ale novinka a na nové věci si lidé neradi zvykají. Navíc, vláda zase zaspala v propagaci a místo zdůraznění, že se bude šetřit na rozhazování pro českou poštu, to vypadá jako nějaký bič na důchodce. Takže se strhl povyk. Hodně lidí změnu nechce. A zde vstupuje na scénu hlas premiéra.

Postava 2.: Premiér Nečas

Brání důchodce? Spíše je to truc ministru Drábkovi z TOP09, tedy strany, která je momentálně na koni. Ve skutečnosti jde o politický zápas na pravici. Kalousek má svůj gambit dobře rozehraný. Použil již dříve osvědčenou strategii obránce mravů. Vzpomínáte na Grosse a jeho kontakty s jistou bordelmamá? Tehdy Kalousek ještě jako křesťanský demokrat demonstrativně dotlačil předsedu vlády k rezignaci. Nečas se snaží získat politické body (zasadit se za něco, co si žádá hlas lidu) a zároveň něco zkazit TOPce. A tak se staví jako hráz chránící důchodce.Nečasovo gesto však asi nebude příliš významné. Ti, kdo tuhle vládu nemusí, kvůli tomu svůj postoj nezmění. Ale snaha to je. I když neohrožuje podle mého odhadu hlavní postavu, totiž ministra financí.

Postava 3.: Ministr Kalousek

Lze se domnívat, že ho finanční ministrování dnes v době tvrdé ekonomické reality a krize moc nebaví. Není to ani moc politicky vděčné. Nebylo by lépe shodit vládu, nechat tuhle mizérii na sodiální demokraty (kteří stejně příští volby vyhrají) a připravit se na další vládu, neboť ekonomický cyklus zase přinese konjunkturu a politické preference se po socialistech zhoupnou zase doprava? ODS teď plní nevděčnou roli vůdce koalice a předčasné volby by jí rozhodně neprospěly. Rozhodně ne dřív, než tato křehká vládá prosadí aspoň něco ze svého programového prohlášení. Případné předčasné volby by mohly znamenat vyhoupnutí se TOP09 na první místo na pravici. Což musí být pro zkušeného politika, jakým Miroslav Kalousek bezpochyby je, lákavé. Proto tak zásadově útočí na osobu, která je pro někoho extrémistou, pro jiného nepostradatelným pomocníkem, pro dalšího zase pouhým subalterním ministerským úředníkem nebo dokonce "poskokem".

Postava 4.: Prostořeký státní úředník Bátora

Kalousek tedy útočí na Bátoru, který je kvůli svým dřívějším nestandardním politickým aktivitám snadným terčem. Tím, že kritizuje z pozice moralisty VV, které v této hře plní pouze roli převodové páky, útočí zároveň na ODS, neboť padne-li vláda, bude to hlavní prohra ODS a jejího předsedy Nečase. Pokud Bátora odejde, Kalousek svou roli jen posílí, protože pro změnu oslabí skrytý vliv prezidenta Klause, jehož zájmy a preference Bátora zastupuje. Bátorova vyjádření a jeho minulost dává samozřejmě munici mnoha lidem. Vadí většině pravičáků i levičáků. Útok na Bátoru tedy v rámci celého politického spektra nikoho příliš neohrožuje a lze na něm jen získat body. Jestli jde opravdu o čistotu politiky nebo morální zásady, už je otázka. Snaha o Bátorův odchod je ale pro TOP09 dobrá z několika důvodů: posílí TOP aureolu zásadovosti a morálnosti, oslabí to VV, oslabí to premiéra (který místo razantního postupu spíše váhá), oslabí to prezidentův vliv (neboť Bátora je jeho člověk).

Postava 5. Prezident Klaus 

Prezident se zatím příliš nevyjadřuje. Je pro něj lepší nechat celý boj v rukách politiků a stát v pozadí, z něhož se dá eventuálně lépe vycouvat. Takže trestní oznámení či co podává prezidentův muž Hájek. Situace je teď taková, že jediný, kdo má v ruce všechny trumfy, je ministr Kalousek. Ať to dopadne jakkoli, prohraje buď Klaus a VV (vyhodí jim Bátoru) nebo Nečas a VV (rozpadne se vláda, což znamená pravděpodobný konec Nečasovy vysoké politické kariéry a jistý konec VV v Parlamentu v případě předčasných voleb). Kalousek posílí svou image moralisty a zásadového politika, ať už spor dopadne jakkoli. A když padne vláda a budou předčasné volby, bude vládu sestavovat buď ČSSD (bude muset řešit současnou ekonomickou situaci a nebude ji muset řešit Kalousek, který se bude připravovat na volby další) nebo TOP09, která na pravici předhoní ODS (a to by asi už pan kníže přenechal svůj post někomu mladšímu), nebo ODS, která stejně bude TOP09 potřebovat (takže se proti současnosti vlastně nic nezmění).

Závěr

No není to ideální taktická situace? Takovou šanci by přece využil každý, ne? Přesněji řečeno, využil by jí každý, komu jde víc o své politické hry než o blaho země, a kdo diskurs o blahu země jako cíli politiky pokládá za naivní a nepragmatický. Uvidíme, jak si s tímto dilematem poradí Miroslav Kalousek. Držme mu palce.

PS. Všechny zde vyjádřené domněnky o motivech či plánech jednotlivých osob jsou smyšlené a podobnost s realitou je pouze náhodná.

Tomáš Machula

Tomáš Machula

Tomáš Machula

Komentáře o společnosti a náboženství (ale nejen o tom).

Filosofický druh: Živočich rozumový Biologický druh: Homo sapiens sapiens

REPUTACE AUTORA:
0,00