Ještě k Prague Pride

úterý 16. srpen 2011 11:40

Martin C. Putna v Lidových novinách 10. 8. píše o pochodech gayů a leseb a upozorňuje, že mediální obraz těchto pochodů obvykle nevystihuje realitu. Natřásající se polonazí exhibicionisté prostě přitahují fotoaparáty víc než spořádaní a slušně oblečení účastníci.

Celý jeho text lze najít i na Internetu. Tam je také ukázka fotografií onoho extrémního typu. Jistě, být spořádaným a neexhibujícím homosexuálem, také bych nechtěl být prezentován pouze fotografiemi podobných nechutností (ať se na mě nikdo nezlobí, mě se při tom zvedá žaludek a nepokládám to za "chybu na straně přijímače"). Mám za to, že se spoluobčané s nestandardní sexuální orientací zaslouží i normální prezentaci, tedy nikoli pouze formou homoprasečinek, podobně jako si i normální sexuální orientace zaslouží prezentaci nikoli pouze formou heteroprasečinek.

V "papírovém" vydání Lidovek se však podařila jedna asi nechtěná, ale přesto dobře vypovídající věc. Ilustrační fotografie k Putnovu článku představuje slovenského odpůrce homosexuálů s transparentem "Buzikov vykastrovať". To je ovšem úplně to stejné, o čem píše Putna, tentokrát ale s opačným znaménkem. Jako ryzí extrémisté nejsou představováni homosexuálové, ale jejich odpůrci. Já sám nejsem odpůrce nestandardní sexuální orientace (ta vzniká bez svobodné volby, takže být jejím odpůrcem je asi stejně platné jako být odpůrcem bouřky nebo třeba úplňku), ale odpůrcem jejího prosazování za variantu standardu. V této souvislosti jsem i odpůrcem registrovaného partnerství nebo pochodů hrdosti. Zároveň ale nemám homosexuály nijak v nenávisti a osobně nemám problém je tolerovat. Nechci být proto házen do jednoho pytle s těmi, pro které jsou gay-les spoluobčané jednoduše "buzíci", které je třeba "kastrovat", jak si žádá onen zmíněný transparent z fotografie v papírovém vydání LN.

Přimlouvám se tedy za to, aby byli seriózně prezentováni jak samotní homosexuálové, kteří zdaleka nejsou jen ti polonazí exhibicionisté, tak i ti, kdo mají k snahám o propagaci homosexuality negativní postoj, neboť ani oni nejsou jen nenávistní fanatici toužící někoho eliminovat nebo aspoň kastrovat. Je jasné, že stejně jako si v ZOO tolik nefotografujeme šedé myšky (byť jsou třeba kdovíjak vzácné), ale barevné tukany nebo velké slony, tak si i v různých demonstracích všímáme nikoli spořádaných občanů, ale těch "vyšinutých" a extrémně se chovajících. To asi nijak nezměníme. Ale aspoň bychom ty fotografie bláznů z obou stran mohli komentovat přiměřeným způsobem, který by dával najevo, že tohle není typický vzorek dané komunity. Ale jsem asi naivní...

 

 

Tomáš Machula

Tomáš Machula

Tomáš Machula

Komentáře o společnosti a náboženství (ale nejen o tom).

Filosofický druh: Živočich rozumový Biologický druh: Homo sapiens sapiens

REPUTACE AUTORA:
0,00