Svoboda volby versus svoboda projevu

pátek 7. leden 2011 14:00

V polovině prosince uspořádalo hnutí Stop genocidě v Liberci shromáždění s výstavou protipotratově zaměřených informačních panelů před Gymnáziem F. X. Šaldy. Přestože byla celá akce řádně nahlášena a povolena, zasáhla policie dost nevybíravým způsobem. Na jedné straně jsem proti potratům, ale na druhé straně se způsobem, jak proti nim bojuje zmiňované hnutí, zásadně nesouhlasím. Na "třetí straně" však pokládám za skandální, dojde-li k takovému narušení svobody shromažďování a šikaně občanů, k jaké došlo v Liberci.

1. Jestliže dojde ke shromáždění občanů, které se neděje za účelem, který by byl trestný nebo jinak v kolizi se zákonem, a splňuje-li toto shromáždění správní požadavky, které jsou pro podobné akce na veřejných místech předepsány, pak je jakékoli policejní šikanování návratem před listopad 1989. Pokud je pravda to, co se píše o průběhu této události, pak zde byla jednoznačně narušena svoboda shromažďování a organizátor byl policejně šikanován. Kritizovat potraty trestné není a akce řádně nahlášena byla.

2. Protože šlo o akci proti potratům, je dobré se podívat na způsob prezentace. Hnutí Stop genocidě postupuje poměrně radikálně a brutálně zobrazuje průběh i následky potratu. To se řadě lidí nelíbí a musím říct, že mě také ne. Jestliže jsem proti znásilnění nebo prostituci, myslím, že proti nim můžu agitovat a bojovat i jinak než ukazovat veřejně na ulici či internetu filmy nebo fotky, jak na nich chlap znásilňuje nějakou ženu nebo jak se nějaká prostitutka či prostitut "prodávají". Podobně hrůzu reality koncentračních táborů není třeba zobrazovat na bilboardech v ulicích. Ano, ať existují dokumentace, popisy, filmy, fotografie, ale ať jsou na přiměřených místech. Když si půjčím knihu o potratech, ať je tam vše zdokumentováno. Ale vystavit velkoplošné fotografie roztrhaných tělíček před školou? V Českých Budějovicích tuhle výstavu udělali před Biskupským gymnáziem, které je 8 leté, takže tam chodí děti už od 10 let. Je to vhodné? Pak se velice divili, když se od bohulibého boje proti potratům vedení církevního gymnázia postavilo. Nepostavilo se proti boji s potraty, ale proti nevhodnému vystavování brutality na ulici. S brutalitou se smířit nejde, ale když ji budeme cpát lidem na obrázcích až pod nos, tak se jí nezbavíme.

3. Na podobné námitky jsem slyšel mnohokrát odpověď: Co proti tomu děláš sám, když nás kritizuješ? Tahle námitka je nefér. Nemusím být aktivní politik, abych se mohl k práci politiků kriticky vyjadřovat. Nemusím být rodič, abych mohl kritizovat některé špatné přístupy k dětem apod. Já sám se snažím o potratech mluvit, psát a neuhýbat. Ale na ulici s transparentem a la Stop genocidě mě nikdo nedostane. Podobně jako bych tam nešel ani s transparentem zobrazujícím předávkovaného feťáka v rámci boje proti drogám. Ať jsou podobné obrázky ukazovány při vhodných příležitostech - při výuce, v materiálech na vhodných místech, ale ne veřejně na ulici.

Suma sumárum: Potraty jsou zvrhlost a morální skvrna na tváři naší civilizace. Bojovat proti nim je třeba, ale účel nesvětí prostředky. Domnívám se, že normálně cítící lidé mají k metodám hnutí Stop genocidě své legitimní výhrady. Ty se ale mají řešit občanským dialogem a ne policejním zásahem. Ten tady totiž nebyl proto, že by překážela pouze forma protestu a prezentace potratu, ale proto, že je mnoha lidem nepříjemné už samo téma potratů a jejich odsuzování. V Liberci, jak se zdá, upřednostnili takzvanou "svobodu volby" (rozuměj svobodu volby zabít své nenarození dítě) před svobodou projevu a shromažďování. Špinavá praxe, nechutný boj proti ní a to vše korunováno policejní šikanou občanů. Smutná realita.

Tomáš Machula

Tomáš Machula

Tomáš Machula

Komentáře o společnosti a náboženství (ale nejen o tom).

Filosofický druh: Živočich rozumový Biologický druh: Homo sapiens sapiens

REPUTACE AUTORA:
0,00